Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Start
Początki Krowodrzy
Wiek XIX i XX
Dzielnica Krakowa
Czasy powojenne
Położenie
Zabytki
Ulice
Domy
Rodziny
Mieszkańcy
Stare fotografie
Wspomnienia
100 lat temu
Szopki krakowskie Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu


Na przełomie XVIII i XIX w. narodził się rodzaj szopki przenośnej, którego powstanie przypisuje się krakowskim murarzom.  Nie pracujący w zimie murarze dorabiali sobie w ten sposób. Chodzili od domu do domu z szopkami o charakterze kukiełkowego teatrzyku. Pomysł szybko podchwycono i w XIX w. istniało już kilka trup szopkarskich, chodzących po Krakowie w okresie Bożego Narodzenia z jasełkami a do programu świąt wpisało się przedstawienie szopki w domu.  Należało udać się na linię "A-B" w Rynku Głównym, między ul. Floriańską a ul. św. Jana, wybrać zespół i zamówić  przedstawienie do domu, ku szczególnej radości dzieci.
„Przed pierwszą wojną światową stawało obok siebie po 5-8 zespołów, każdy ze swoją szopką, stanowiącą główny ośrodek zainteresowania publiczności. Stali więc tam szopkarze z Grzegórzek, Dębnik, Krowodrzy, Zwierzyńca, czasem też przychodzili z Ludwinowa i Zakrzówka”.

Image
Szopka krakowska kukiełkowa, wyk. Michał Ezenekier, lata 90. XIX w., w zbiorach MEK

Najpiękniejsze szopki budowali oczywiście krakowscy murarze, odtwarzając krakowskie kościoły, baszty, wieże, kaplice, pałace i  pomniki - tworząc na drewnianych stelażach ze staniolu, bibułki, celofanu, blaszek, cekinów, korali, szkiełek itp. - miniaturki prawdziwych krakowskich zabytków.

Tradycja  powoli zamarła w okresie dwudziestolecia międzywojennego, powróciwszy za sprawą  Jerzego Dobrzyckiego, który w 1937 r. zorganizował I konkurs na najpiękniejszą Szopkę Krakowską.  W pierwszym roku nagrodą m. in. był wianek kiełbasy i tort czekoladowy. Po wojnie patronat nad konkursem objęło Muzeum Historyczne  i kontynuje tradycję do dzisiaj.
 

 

Mapa strony | Napisz do nas | Bibliografia