Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Start
Początki Krowodrzy
Wiek XIX i XX
Dzielnica Krakowa
Czasy powojenne
Położenie
Zabytki
Ulice
Domy
Rodziny
Mieszkańcy
Stare fotografie
Wspomnienia
100 lat temu
Szkoła na Krowodrzy Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
 


W 1818 roku do szkółki filialnej z nauczycielem zastepcą  uczęszczało 24 uczniów. Nauczyciele zmieniali się bardzo często, gdyż żaden z nich z pensji rocznej 300 złotych i bez ogrodu nie może się utrzymać. Sześć lat później do szkoły, mieszczącej się według ówczesnego wizytatora “ ... w chałupie drewnianej, nikczemnej, wynajętej”.  uczęszczało już  53 uczniów.

 Znaczny spadek frekwencji w 1841 roku, spowodowany był m.in. fatalnym stanem budynku, zaniedbanego przez włościan: 
“ ... dzieci odmrażają sobie ręce i nogi, zapadają w ciężkie choroby z powodu przeziębienia w szkole." W latach 1851- 54 nastąpiła reorganizacja szkół w Krakowie i okolicy w duchu austriackim   “... szkoła nazywa się wtedy trywialna ”
Rok 1877 : “ W gminie zobowiązanych do uczęszczania do szkoły jest 135 dzieci, z tego nie zapisało się 71 dzieci.”
W roku 1882  ogólna liczba dzieci w wieku szkolnym wynosiła 200, z czego “ ... około 50 procent uczęszcza do szkół w Krakowie, które miały ustrój szkolny wyższego typu” .
Poprawę sytuacji przyniosło wybudowanie w 1883 roku nowego parterowy, budynku szkolnego., do którego w 1891r. przybudowano budynek pietrowy z 2 salami naukowymi. W tym czasie w szkole pracowało 2 nauczycieli pełnoetatowych a nauka odbywa się w 3 salach, według planu dla szkół 3-klasowych - “ Ogólna ilość dzieci w wieku szkolnym wynosi 400, z tego ponad 200 uczęszcza do szkoły w Krowodrzy.” W roku 1895
dobudowano piętro na budynku parterowym, zyskując czwartą salę naukowąumożliwiając odbywanie się nauki według planu dla szkół 4-klasowych.

Nowy  budynek, przeznaczony dla szkoły żenskiej oddano do użytku w 1907roku a w latach 1923/25 otwarto kolejne klasy: piątą, szóstą i siódmą.

 
   

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkowników

 


Dodaj komentarz!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować artykuły. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nie komentowanomXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved

Mapa strony | Napisz do nas | Bibliografia