Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Start
Początki Krowodrzy
Wiek XIX i XX
Dzielnica Krakowa
Czasy powojenne
Położenie
Zabytki
Ulice
Domy
Rodziny
Mieszkańcy
Stare fotografie
Wspomnienia
100 lat temu
Rodzina Ezenekierów Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
 


Michał Ezenekier był krowoderskim majsterm murarskim i kaflarzem, ale od 1864 r. zasłynął z obnoszenia szopki po Krakowie.
Jak pisał o nim Estreicher  "murarz i kaflarz krakowski, bo trudnił się po trosze oboma zawodami i w obu był prawdziwym mistrzem. (...) człowiek ubogi, ale obywatel szanowany na Krowodrzy. (...) Wszystko, co było cegłą, kamieniem, wapnem, gliną, sprawiało mu widoczną przyjemność materialnego dotknięcia. I szopka też. I wódka naturalnie. Ale nigdy nie pił podczas roboty."
Michała i jego syn Leon Ezenekier stworzyli najsłynniejszą trupę szopkarską pośród zespołów szopkarzy krakowskich, przez co najpiękniejsze szopki powstawały właśnie na Krowodrzy, gdzie zamieszkiwały liczne rodziny murarskie. U schyłku XIX w. zbudowali oni szopkę (przechowywaną do dzisiaj jako najsłynniejsza i najstarsza zachowana szopka krakowska - najcenniejszy obiekt w bogatym zbiorze szopek bożonarodzeniowych w Muzeum Etnograficznym w Krakowie), która stworzyła obowiązujący do dnia dzisiejszego kanon Szopki Krakowskiej, a kolejne pokolenia szopkarzy wzorowały się na tej najstarszej zachowanej szopce krakowskiej, której styl nazywany został ezenekierowskim.

Image


W książeczce "Szopka krakowska" opublikowanej w 1904 roku, ukrywając się pod pseudonimem Jana Krupskiego, Stanisław Estreicher tak jeszcze wspomina Michał Ezenekiera:
„Stary Michał to weteran szopkowy. Od lat czterdziestu, bo od roku 1864 chadza zimą co roku z szopką po Krakowie, a jesienią lepi szopki i struga i ubiera figurki. Jego szopki mają sławę najpiękniejszych, figurki jego ubierania są najstrojniejsze. On to sam obmyśla te bogate wieże, kopuły, krużganki, zdobiące szopkę krakowską na wzór Wawelu lub wieży Maryackiej…” 
 


 


 

   

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkowników

 


Dodaj komentarz!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować artykuły. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nie komentowanomXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved

Mapa strony | Napisz do nas | Bibliografia