This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Start
Początki Krowodrzy
Wiek XIX i XX
Dzielnica Krakowa
Czasy powojenne
Położenie
Zabytki
Ulice
Domy
Rodziny
Mieszkańcy
Stare fotografie
Wspomnienia
100 lat temu
Czasy powojenne Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
 


Okres powojenny przyniósł zdecydowany rozwój Krowodrzy jako dzielnicy wielkomiejskiej. Przemiany następowały w oparciu o kolejne plany zagospodarowania przestrzennego Krakowa, szczególnie z lat 1954 i 1964. Północna granica dawnej Krowodrzy podkreślona została przebiegiem nowej arterii – ul. Opolskiej z niewielkim parkiem Krowoderskim (8 ha) na południe od ulicy.
Następowały kolejne zmiany przynależności Krowodrzy w ramach podziałów administracyjnych miasta. Jeszcze w roku 1951 Kraków dzielił się na 64 dzielnice, ale już trzy lata później zlikwidowano podział na dzielnice katastralne, miasto podzielono na 6 dzielnic, włączając Krowodrzę do dzielnicy Kleparz.

Kolejny podział administracyjny Krakowa z roku 1973 podzielił miasto na cztery wielkie dzielnice: Śródmieście, Podgórze, Nową Hutę i Krowodrzę.  W skład dzielnicy Krowodrza weszły: Kleparz i Zwierzyniec.

W 1989 roku przemiany administracyjne w państwie nie oczywiście nie ominęły Krowodrzy. Podział administracyjny z roku 1991 powrócił do 18 mniejszych jednostek,  odpowiadających interesom i więzom lokalnych społeczności.  Wskutek tego Dzielnica Krowodrza została podzielona na 4 dzielnice miejskie: Dzielnicę IV Prądnik Biały, Dzielnicę V Krowowdrza, Dzielnicę VI Bronowice i Dzielnicę VII Zwierzyniec.

Większość historycznej Krowodrzy, po linię kolejową Kraków - Katowice, znalazła się w samorządowej Dzielnicy V, w której skład wchodzą także: Nowa Wieś i Łobzów. Północna część Krowodrzy, oddzielona linią kolejową, została włączona do Dzielnicy IV.

Krowodrza, zaliczana do bezpiecznych i spokojnych części miasta, była i jest nadal modnym miejscem zamieszkania.
   

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkowników

 


Dodaj komentarz!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować artykuły. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nie komentowanomXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved

Mapa strony | Napisz do nas | Bibliografia