Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Start
Początki Krowodrzy
Wiek XIX i XX
Dzielnica Krakowa
Czasy powojenne
Położenie
Zabytki
Ulice
Domy
Rodziny
Mieszkańcy
Stare fotografie
Wspomnienia
100 lat temu
Pieczęcie Krowodrzy Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu


Pieczęć wsi Krowodrzy z XVI wieku jest okrągła, o średnicy 33 mm. W środkowym, okrągłym polu, o średnicy 16 mm. otoczonym równą obwódką, stoi krowa, bokiem w prawo zwrócona; między jej rogami ustawiony jest pionowo w górę krzyż podwójny- godło Duchaków krakowskich. W szerokim otoku pieczęci ujętym od zewnątrz grubą obwódką widnieje napis niekształtnymi literami renesansowymi: • S • SCABINORVM VILLE KROWOD •  Sigillvm scabinorvm ville Krowodrza .

Image

Znamy ją wyciśniętą przez papier na: „Ex actis scabinorum Crowodrza" z 1564 r. sprawy przeprowadzonej na sądzie gajonym przez wójta Pawła Barana i przysiężników- scabinis juratis : „in praesentiaVenerabilis ac Religiosi domini Joannis a Vislicza praepositi S. Spiritus Conventus et Joannis

a Pilsno factoris eiudem conventus"'.


Druga pieczęć pochodzi z roku 1717. Jest większa od poprzedniej - okrągła o średnicy 38 mm. Duże okrągłe pole środkowe wypełnia krocząca po roli krowa w prawo, bokiem, z głową zwróconą na wprost. Między rogami jej wystaje w górę duży krzyż podwójny Duchaków, ponad grzbietem krowy widnieje rok 1717. Właściwego Otoku i napisu pieczęć ta nie ma. W jego miejsce, oddzielony od środkowego pola kolistą obwódką - wieniec z gałązek i podłużnych liści.

Image

Znajduje się wyciśnięta przez papier na: „ex protocollo actorum officii advocatialis et scabinalis Krovodrensis" z dnia 1 grudnia 1787 roku.

W XIX w. z pieczęci używanej przez Gminę Krowodrzę zniknął już krzyż Duchaków. 

Do dziś możemy oglądać  wizerunek  "herbu"  Krowodrzy zachowany na budynku Magistratu. Został on namalowany na zlecenie władz miasta  po włączeniu w jego granice jedenastu gmin w 1910 r.
 

 

Mapa strony | Napisz do nas | Bibliografia