This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Start
Początki Krowodrzy
Wiek XIX i XX
Dzielnica Krakowa
Czasy powojenne
Położenie
Zabytki
Ulice
Domy
Rodziny
Mieszkańcy
Stare fotografie
Wspomnienia
100 lat temu
Położenie Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
 

 

W 1883 roku Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego tak opisywał Krowodrzę:

"Krowodrza, wś, pow. krakowski, leży na północny zachód od Krakowa, ma kaplicę w której się kilka razy w roku nabożeństwo odprawia i należy do parafii św. Szczepana w Krakowie. Znajduje się tutaj szkoła ludowa l-klasowa; liczy 1498 mieszkańców Rzym. katol., trudniących się warzywnictwem i ogrodownictwem. (...) Grunta są czarne i bardzo urodzajne, lecz nie z natury ale przez pracowitą uprawę od bardzo dawnych czasów wyrobione, gdyż pod cienką warstwą próchnicy znajduje się lotny piasek. Krowodrza zaopatruje Kraków we włoszczyzny, szczególniej karczochy i szparagi; zagon, według Ambrożego Grabowskiego, około r. 1836 przynosił 100 złp. a kosztował 1000 i dlatego tylko tyle ziemi dawano w posagu. Większych posiadłości nie ma; mniejsze posiadłości ma 586 roli, 54: łąk i ogrodów i 32 mr. pastwisk. Krowodrzę przecina gościniec z Krakowa do Krzeszowic, graniczy na zachodzie z Łobzowem, na płn. z Białym Prądnikiem, na wschodzie z Czerwonym Prądnikiem a na płd. z Kleparzem i Piaskiem."

Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. wydany pod redakcyą: Filipa Sulimierskiego, redaktora Wędrowca, magistra nauk fizyczno-matematycznych b. Szkoly Głównej Warszawskiej. Bronisława Chlebowskiego, magistra nauk filologiczno-historycznych b. Szkoły Głównej Warszawskiej. Władysława Walewskiego, obywatela ziemskiego, kandydata nauk dyplomatycznych Uniwersytetu Dorpackiego.
Skład Główny i administracya u Juliusza Walewskiego D-ra Praw, Długa 41.
Tom IV Warszawa. nakładem Władysława Walewskiego. Druk: „Wieku" Nowy Świat” int Nr. 59 1883.

Centrum dawnej wsi Krowodrzy stanowiła ul. Mazowiecka i wzdłuż niej budowano domy.  Po uprzemysłowieniu części dzielnicy przyłączonej do Krakowa, jedynie jej północna część zachowała ogrodniczy charakter. Krowodrza i sąsiednie gminy od wieków stanowiły zaplecze ogrodnicze dla Krakowa. Warzywa wywożono także warzywa na Śląsk i dalej na tereny Austrii i Niemiec.

Krowodrza i okoliczne wsie przez wieki słynęły ze wspaniałych ogrodów. Urodzajna ziemia dawała obfite plony a warzywa uprawiano tu zanim jeszcze królowa Bona sprowadziła z Włoch tzw. włoszczyznę dając podobno początek ogrodnictwu. Słynne były m.in. głąbiki krakowskie (Lactuca sativa var. angustana) od wieków uprawiane na niewielką skalę jedynie w okolicach Krakowa. Zapomniane już warzywo to zwyczajnie odmiana sałaty szparagowej o długich i wąskich liściach, nietworzących typowej sałacianej główki. Zgrubiałe, dolne części pędów kwiatowych głąbików tradycyjnie kiszono  i przyrządzano z nich zupę o smaku podobnym do ogórkowej. 

Z Krowodrzą wiąże się także niezwykła tradycja krakowskich szopek, o której przypomina ulica Gzymsików czyli murarzy, którzy zimą nie pracując tworzyli szopki. Stąd pochodziła rodzina Ezenekierów ze znanym twórcą Michałem, którego szopka z 1900 r. jest najstarszą zachowaną do dziś szopką krakowską.

Image 

Krowodrza na mapie z 1914 roku

   

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkowników

 


Dodaj komentarz!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować artykuły. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nie komentowanomXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved

Mapa strony | Napisz do nas | Bibliografia