Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Start
Początki Krowodrzy
Wiek XIX i XX
Dzielnica Krakowa
Czasy powojenne
Położenie
Zabytki
Ulice
Domy
Rodziny
Mieszkańcy
Stare fotografie
Wspomnienia
100 lat temu
Fort Krowodrza Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
 

Lata 1815–1846  w okres formowania się Rzeczypospolitej Krakowskiej powstała Twierdza Kraków, z licznymi fortami, szańcami i bateriami, odbudowana po pożarze w 1850 r. Pomiędzy ul. Łokietka i Chełmońskiego, w latach 1866-67 został wzniesiony (jako ostatni w twierdzy typu redutowego, z licznymi oryginalnymi modernizacjami) Fort 9 Krowodrza, w miejsce szańca FS 9 z lat 1849-55.

fort krowodrza

Fort Krowodrza, z niską parterową redutą i wysoką wieżą - kawalierą. Kaponiera wewnętrzna, wał artyleryjski, kaponiery - "kocie uszy" w fosie.
Fort uzbrojony był w około 30 dział. Fort miał już tylko parterową reditę, równą niemal z otaczającym ją wałem artyleryjskim. Aby jednak umożliwić obserwację przedpola, wzniesiono na szyi fortu masywną wieżę-kawalierę, górującą nad otoczeniem, ale nie tak rozległą jak redita. Fort otrzymał natomiast stosunkowo silną kaponierę szyjową - wewnętrzną, podobną do bastionu Kleparskiego.

Ze zburzonego w XX wieku, w latach 1956-58, Fortu pozostały jedynie stoki zewnętrzne w obecnych ogródkach działkowych, zwane dziś parkiem Wyspiańskiego. Na miejscu dawnego wału artyleryjskiego i przedstoku, na miejsce zburzonego pracowicie przez trzy fortu, wśród pustych terenów Azorów założono bezdrzewny park z ogródkami działkowymi.

   

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkowników

 


Dodaj komentarz!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować artykuły. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nie komentowanomXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved

Mapa strony | Napisz do nas | Bibliografia